0342 339 88 88 Batıkent Mhallesi Adnan İnanıcı Cad. No:49/C Şehitkamil/Gaziantep

DİYETİSYEN

Dyt. Simay NACAKGEDİĞİ

1994 yılında Gaziantep’te doğmuştur. İlkokul ve lise eğitimini Gaziantep’te tamamlamıştır.  Lisans eğitimini Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde 2017 yılında tamamlamıştır.

Eğitim hayatı boyunca sporcu beslenmesi, çocuk sağlığı, gebe ve emziren anne beslenmesi, obezite tedavisi, metabolik hastalıklar, ağırlık kontrolü ve hastalıklarda tıbbı beslenme tedavisi gibi çeşitli konularda çalışmalar yaparak deneyim edinmiş olan Dyt. Simay NACAKGEDİĞİ, Ankara Çankaya Erdoğan Şahinoğlu ASM, Ankara Başkent Hastanesi, Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi(GATA), Ankara Bayındır Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi kurumlar da stajını tamamlamıştır. Aynı zamanda birçok kurs ve eğitim kongrelerine katılmıştır.

Katıldığı Kurs ve Eğitimler:

  1. 2017 – İş Güvenliği Sertifikası. Bayındır Hastanesi iş Güvenliği Uzmanı
  2. 2017 – I. Bariatrik Cerrahi Diyetisyenlik Kursu. Sanko Üniversitesi/Gaziantep
  3. 2017 – II. Ulusal Beslenme ve Diyettik Öğrenci Kongresi. Erciyes Üniversitesi/Kayseri
  4. 2017 – II. Ulusal Beslenme ve Diyettik Öğrenci Kongresi CHO Sayımı Çalıştayı. Erciyes Üniversitesi/Kayseri
  5. 2016 – Başkent Üniversitesi II. Beslenme ve Diyettik Öğrenci Kolokyumu. Başkent Üniversitesi /Ankara
  6. 2016 – Temel İşaret Dili ve İlk Yardım Eğitimi. Mediclup-Hacettepe Üniversitesi/Ankara
  7. 2016 – Kepan klinik Nütrisyon Öğrenci Kongresi. Ankara
  8. 2015 – Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyettik Öğrenci Kolokyumu. Başkent Üniversitesi /Ankara

Beslenme, vücudun çalışması için gerekli olan besin öğelerinin, besinlerle vücuda alınması, sindirim emilim ve metobolize edilmesi basamaklarını içine alan süreçtir. Vücudumuzda gelişen bu  besinlerin, ne kadar nasıl ve pişirme teknikleri de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bireylere diyet tedavisi uygulanırken tüketilecek besinlerin miktarları yaş, cinsiyet, fiziksel, aktivite, biyokimyasal değerler ve hastalık durumunun bulunup bulunmaması gibi özellikler dikkate alınarak belirlenir. Bunun yanında yeterli ve dengeli beslenmeyi temel alarak “Bireye Özgü Diyet“ uygulayarak sağlıklı beslenerek yaşam ve kalitesini artırmayı hedeflemekteyiz.

Sağlıklı beslenmenin yanında fiziksel aktivitesiz bir yaşam düşünemiyoruz. Fiziksel aktivitesiz beslenme, beslenmesiz fiziksel aktivite düşünülemez. Fiziksel aktivite vücuttaki antioksidan kapasitesini artırarak yağ yakımını hızlandırmaktadır. Sporsun vücuda kattığı kas yapısını sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olmaktadır. Sağlıklı yaşlanmak için düzenli fiziksel aktivite yap ve sağlıklı beslen.